Nadużycia finansowe w projektach unijnych
Na beneficjentach realizujących projekty dofinansowane ze środków europejskich ciążą liczne obowiązki związane z wydatkowaniem tych środków. Jednym z nich jest obowiązek przeciwdziałania tzw. nadużyciom finansowym. Czym są owe nadużycia finansowe i czym różnią się od „zwykłej” nieprawidłowości?
Dla stwierdzenia, że w projekcie doszło do wystąpienia nieprawidłowości konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
∑ musi dojść do naruszenia prawa unijnego lub krajowego, które ma zastosowanie w danym wypadku;
∑ naruszenie to musi mieć związek z działaniem lub zaniechaniem podmiotu gospodarczego (beneficjenta) powodującym to naruszenie;
∑ naruszenie to mogłoby spowodować lub powoduje szkodę w budżecie ogólnym Unii Europejskiej w drodze finansowania nieuzasadnionego wydatku z budżetu ogólnego.
Skutki stwierdzenia nieprawidłowości
Typowym przykładem nieprawidłowości jest realizacja przez beneficjenta zamówienia z naruszeniem Prawa zamówień publicznych lub procedur przewidzianych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków skutkujące powstaniem rzeczywistej bądź potencjalnej szkody w budżecie UE. Do takich i podobnych nieprawidłowości dochodzi w wyniku błędów, które beneficjenci popełniają najczęściej w sposób nieświadomy i niezamierzony. Nierzadko są to po prostu konsekwencje braku dostatecznej znajomości przez beneficjenta procedur – procedur, które trzeba znać i stosować realizując projekt unijny.
Stosownie do przepisów ustaw wdrożeniowych określających zasady realizacji programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta